W technologii widzę przyszłość Polski.
Myślę, że wiele osób się ze mną zgodzi, iż to technologia powinna być (i powoli staje się) naszym atutem. I pisząc „naszym”, mam na myśli nasz kraj i nasze społeczeństwo. W Polsce istnieje już całkiem sporo firm technologicznych – a w szczególności tych związanych z nowymi technologiami – które całkiem nieźle zaczynają sobie radzić na rynkach zagranicznych. Dzisiaj pozwolę sobie przedstawić kilka takich firm, by pokazać, że mamy całkiem duży potencjał, którego nie chciałbym byśmy zmarnowali.
1. Estimote.inc - ibeacons
Jest to firma zajmująca się produkcją niewielkich urządzeń, które możesz przytwierdzić do praktycznie każdej rzeczy, jaką tylko wymyślisz. Owe urządzenia wysyłają sygnał do Twojego telefonu, dzięki czemu są w stanie sprawdzić odległość, w jakiej znajdujesz się od miejsca, w którym zostały umieszczone. Wyobraźcie sobie, że podchodzicie do firanki w sklepie, a Wasz telefon od razu informuje Was o tym, jaki obrus będzie do niej pasował i gdzie go znajdziesz. Brzmi jak z filmów Sci-Fi, ale jeszcze niedawno takim samym nieprawdopodobnym wynalazkiem były ekrany dotykowe, czy choćby samo Wi-Fi.
Co więcej, w Polsce powstały jeszcze dwie firmy, które produkują podobne urządzenia, a inwestorzy chętnie powierzają im swoje pieniądze, co pozwala tym firmom rozwijać się bardzo dynamicznie: Kontakt IO, który niedawno pozyskał 2 mln dolarów na dalszy rozwój; Ifinity, które ostatnio było wyceniane na 38 mln złotych!
2. Zortrax - druk 3D
Drugą technologią, która całkiem dobrze rozwija się w Polsce, jest druk 3D. Firma Zortrax wyprodukowała niskobudżetową drukarkę, na produkcję której pozyskano środki z serwisu crowdfunding’owego kickstarter – zamiast oczekiwanych $100 000 udało się pozyskać ponad $170 000! Z informacji, które udało mi się odnaleźć, firma Dell zamówiła 5000 takich drukarek wyprodukowanych właśnie przez Zortrax.
Ale Zortrax, to nie jedyny producent drukarek 3D w Polsce. Zachęcam do zapoznania się z firmą Omni3D z Poznania, czy choćby Pirx 3D z Krakowa.
3. Dice+ – elektroniczna kostka do gry
Dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresy produkcji klasycznych kostek do gier oraz zacięcia technologicznego, zbudowano kostkę, która łączy się z urządzeniami takimi, jak tablety czy smartfony. Dzięki temu, gra w gry na tych urządzeniach, wychodzi ze świata wirtualnego, do tego zupełnie rzeczywistego. Jako pierwszy produkt z naszego kraju, Dice+ zostało dopuszczone do sprzedaży w amerykańskim Apple Store!
4. iTraff Technology – rozpoznawanie obrazu
Opracowana w Polsce technologia, pozwala na rozpoznawanie obrazu, które z powodzeniem można wykorzystywać do tworzenia własnych aplikacji i rozwiązań internetowych. Zobaczcie poniższy film, by przekonać się, jakie zastosowanie może mieć wspomniana technologia.
5. Duckie Deck – gry dla najmłodszych
Jest to firma z Krakowa, która zbudowała cały zestaw gier, skierowanych dla najmłodszych użytkowników. Dzięki temu, że w grach nie ma konkretnego języka, są one uniwersalne i mogą w nie grać dzieci z całego świata. I grają! Co więcej, gry tej firmy pojawiły się w sieciach McDonalds w Ameryce – są wyświetlane na ekranach, które można znaleźć w kącikach przeznaczonych dla dzieci.
6. Sher.ly – prywatna chmura danych
Kolejny projekt z Polski, który pozyskał pieniądze z Kickstarter, a jest to kwota dość poważna, bo ponad $150 000! W tej chwili jeszcze ciężko mówić o globalnym sukcesie, ale z pewnością jest tutaj wielki potencjał, a sukces, to jedynie kwestia czasu – co potwierdza tak dużo zebranych pieniędzy bezpośrednio od ludzi.
7. Brand24 – monitoring internetu
O prezesie firmy brand24 pisałem całkiem niedawno, ale również tutaj warto o niej wspomnieć, gdyż odniosła bardzo duży sukces i skutecznie zdobywa rynki zagraniczne. Na czym polegają ich usługi – sami zobaczcie.
Wymienione przeze mnie firmy, to tylko niektóre z tych, które z sukcesami działają zarówno w Polsce, ale też przede wszystkim w innych częściach świata. Takich firm nam trzeba i to one mogą dać zatrudnienie kolejnym pokoleniom. Musimy inwestować w siebie i w nasze dzieci, by przyniosło to oczekiwane efekty. Mam nadzieję, że powyższe przykłady poruszą Waszą wyobraźnie i pozwolą śmielej rozwijać swoje pomysły i planowane przedsięwzięcia. Świat na nas czeka, więc nie każmy mu czekać ani chwili dłużej!
Życzę Wam i sobie, ogromnej liczby globalnych sukcesów!
Michał Cieślak
Niezmiernie nam miło że o nas wspominasz :)
Mikołaj – to mnie jest miło, że mogę żyć w kraju, w którym takie firmy powstają. Życzę Wam samych sukcesów i trzymam kciuki!
Pingback: Polska jest fantastyczna, tylko rządy ma głupie | Bezsens