Czym kierować się przy zakupie mieszkania?
Mieszkałem w wielu mieszkaniach, ale większość nie była moja. Swoje własne kupiłem bez odpowiedniego sprawdzenia i zastanowienia się, co właściwie jest ważne, przy tak poważnym wyborze. A mieszkanie jest tą rzeczą, która ma bardzo istotny wpływ na nasze życie. Złe mieszkanie, będzie nam doskwierać długo, a dobre, może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by wybierać je rozsądnie. Na co warto zwrócić uwagę?
1. Okolica.
Każdy, kto zajmuje się sprzedażą mieszkań wie, jak wielki wpływ na cenę mieszkania ma okolica. Wystarczy zobaczyć, jak różne potrafią być ceny pomiędzy mieszkaniami w centrum, a mieszkaniami na dużych osiedlach na obrzeżu miasta. Dlaczego okolica jest tak ważna? Dlatego, że to wszystko co znajdziesz w okół Twojego mieszkania, będzie stanowiło miejsce, w którym mieszkasz. Owszem, przebywasz wewnątrz ścian, ale wszystko co widzisz, to właśnie okolica. Gdy wyjdziesz do sklepu, kiedy będziesz chciał iść na spacer, gdy zaparkujesz samochód, kiedy przyjadą do Ciebie znajomi i w wielu innych momentach, najbliższe otoczenie mieszkania, będzie miało ogromny wpływ na Ciebie.
Zwróć uwagę na to, jak wyglądają sąsiednie budynki.
- czy są zadbane?
- czy odpowiada Ci estetyka, jaką prezentują?
- czy w bliskiej odległości jest park, plac zabaw, sklep, szkoła, przedszkole, przystanek? - sprawdź jakie to są sklepy.
- czy będziesz chciał w takim sklepie robić codzienne zakupy?
- czy do parku da się dojść bez konieczności przechodzenia przez kilka przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną?
- czy jest gdzie pojeździć na rowerze, rolkach, pobiegać?
- czy na przystankach zatrzymują się te autobusy i tramwaje, na których najbardziej Ci zależy?
- czy najbliższe przedszkole będzie odpowiednie dla Twojego dziecka i czy w ogóle znajdziesz w nim miejsce?
Jeszcze nawet nie przeszliśmy do wnętrza mieszkania, a zobacz nad jak wieloma rzeczami, już w tej chwili, powinieneś się zastanowić.
Ale okolica, to nie tylko ta potrzebna infrastruktura. Zwróć uwagę na hałas.
- czy w pobliżu nie przebiega ruchliwa ulica?
- czy będziesz musiał przez nią przechodzić codziennie?
- czy nie powoduje, że cały czas czuć smród spalin, a okien nie da się otworzyć, bo w przeciwnym wypadku hałas będzie nie do wytrzymania?
- czy linia tramwajowa nie biegnie zbyt blisko?
- czy pociąg, nawet jeżdżący raz na dwie godziny, nie jest tak blisko, że będzie Cię budził w nocy?
- czy przejeżdżające w pobliżu pojazdy nie wprawiają w wibracje stropów i ścian w Twoim mieszkaniu?
2. Lokalizacja.
Wcześniej pisałem o rzeczach będących w bezpośredniej relacji z mieszkaniem – w miarę uniwersalnych, które można znaleźć w wielu miastach. Ale drugim, i równie ważnym elementem, jest miasto, w którym zdecydujesz się mieszkać.
W Polsce możesz wybierać między miastami o skrajnie różnej wielkości. Mogą to być miasteczka mające kilkadziesiąt mieszkańców, ale mogą też mieć po kilkaset tysięcy. I są też te największe, typu: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy choćby Gdańsk.
Każde z tych miast ma swój urok, ale i całą masę minusów. Zawsze, najpierw analizuj to, co złe w danym miejscu, bo zwykle te złe rzeczy, wpływają na nas najbardziej.
- Małe miasto – względna cisza, spokój, wszyscy się znają. Właśnie! Wszyscy się znają! Czy jesteś przygotowany/a na to, by każdy wiedział o Tobie niemal wszystko? Czy odpowiada Ci to, że ludzie będą plotkować na Twój temat, bo nie mają zbyt wiele innych atrakcji? Właśnie! Atrakcje. Małe miasto, to mała liczba sklepów, a o hipermarketach nie masz za bardzo nawet co marzyć. Praca – z tym też nie jest łatwo. Sprawdź, czy w danym mieście znajdziesz pracę w takim zawodzie, które Ci odpowiada. W małym mieście nie ma tylu możliwości, co w dużym.
- Średnie miasto – nie ma już tej ciszy i spokoju, bo znajdziesz tutaj wielu ludzi. Jednocześnie nie ma aż tak dużych możliwości, jak w tych największych miastach. Czy to Ci odpowiada? To taki trochę kompromis pomiędzy małym, a dużym miastem. Infrastruktura będzie dobra, ale ceny też będą wyższe. Czy praca, jaką tutaj dostaniesz, pozwoli Ci na spokojne życie? Czy firmy w mieście są tymi, u których chcesz pracować?
- Duże miasto – ogrom ludzi. Ciągłe korki i pośpiech. Wszyscy gdzieś pędzą. Jest całe mnóstwo parków, wydarzeń, ciekawych miejsc. Ale jednocześnie jest też cała masa ludzi, którzy z tych rzeczy korzystają. Zwykle jest też wielu turystów, którzy funkcjonują inaczej, niż przeciętny mieszkaniec miasta. Czy to Ci odpowiada? Czy jazda komunikacją miejską w dużym ścisku w godzinach szczytu, jest przez Ciebie akceptowalna? Czy ta anonimowość i bycie jednym z wielu ludzi, jest tym, czego pragniesz? Czy pracując w takim mieście, zarobisz na czynsz i opłaty mieszkania, które kosztuje znacznie więcej, niż w mniejszych miastach? Czy stać Cię będzie na korzystanie z tych wszystkich dobrodziejstw, które miasto oferuje – a jeśli będzie Cię stać, to czy znajdziesz też na to czas?
3. Wielkość mieszkania.
Duże mieszkania są fajne, ale też dużo kosztują. Małe mieszkania kosztują mniej, ale też dają mniej perspektyw na przyszłość – np. kolejne dziecko czy stworzenie biura w domu. To bardzo ważna kwestia.
Jeśli spędzasz dużo czasu poza domem, często podróżujesz, to nie musisz inwestować w zbyt duże mieszkanie. W końcu i tak będziesz przez większość czasu poza nim.
Jeżeli natomiast jesteś typem domownika, który wraca z pracy i przez większość czasu nigdzie nie wychodzi, to duże mieszkanie będzie dla Ciebie lepszą alternatywą. Warto kupić takie, w którym będzie Ci się żyło swobodnie. Pamiętaj, że wielkość mieszkania, to nie tylko kwestia metrażu, ale też i wysokości. W wysokim mieszkaniu czuć przestrzeń. Kiedy zaś sufit jest nisko, to choćby nie wiem jak duża była powierzchnia, możesz czuć się nieco przytłoczony.
4. Koszty utrzymania.
Wielkość mieszkania jest ściśle powiązana z kosztami. Pamiętaj o tym, że nie zawsze czynsz jest największym kosztem. Znajdziesz na rynku wiele mieszkań bez czynszu, a mimo to, będą one drogie w utrzymaniu.
Jednym z największych kosztów stanowi ogrzewanie. Sprawdź w jaki sposób jest ogrzewane mieszkanie, które planujesz zakupić:
- czy budynek jest ocieplony?
- czy okna są szczelne?
- czy ciepło jest z elektrociepłowni, własnego pieca, a może cały budynek korzysta z centralnego ogrzewania?
- z czego uzyskujemy energię: gaz, eko-groszek, elektryczność, węgiel, drewno?
- czy istnieje dodatkowe źródło ciepła? – np. kominek w zimie może być znakomitym sposobem na dogrzanie.
Jeśli mieszkanie jest wysokie, to licz się z tym, że ogrzewanie może kosztować znacznie więcej, niż przy niższym mieszkaniu. Nie bagatelizuj tego elementu, bo możesz być bardzo niemiło zaskoczony, gdy nadejdzie cięższa zima.
- czy w mieszkaniu jest czynsz i jak duży?
- jakie opłaty zawarte są w czynszu i na jakich zasadach jest on wyliczany?
- czy oprócz czynszu, istnieje jeszcze fundusz remontowy i w jakiej wysokości?
Pozostałe opłaty, to: koszty wody, elektryczności, internetu, śmieci, sprzątania na klatce, itp. Warto wszystkie te koszty poznać, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie.
5. Wartość nieruchomości i rynek nieruchomości.
Innym, ważnym elementem, jest ocenienie, czy wartość naszego mieszkania będzie rosła, czy może spadała w kolejnych latach. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy kupić mieszkanie za kredyt. A co, jeśli po kilku latach będziemy zmuszeni sprzedać mieszkanie, a jego wartość będzie niższa, niż wielkość kredytu, jaki pozostanie do spłaty?
To nie jest proste do oceny, ale można sprawdzić choć kilka rzeczy:
- czy miasto się rozwija i czy pojawiają inwestycje, które mogą sprawić, że ceny mieszkań będą rosły?
- czy jest to miasto/region turystyczny?
- czy istnieje uniwersytet/uczelnia wyższa, najlepiej państwowa? (studenci zawsze szukają mieszkań, więc skutecznie napędzają rynek)
- jaka jest kondycja największych pracodawców w mieście? Czy nie planują zamknięcia zakładów, zwolnień masowych, itp?
- czy miasto się wyludnia? (można sprawdzić, jak kształtowało się zaludnienie na przestrzeni ostatni kilkunastu lat)
- czy jest dobrze skomunikowane z resztą aglomeracji i innymi ważnymi miastami? (drogi, pociągi, autobusy, tramwaje, lotnisko)
6. Stan budynku.
Nasze mieszkanie to nie tylko samo wnętrze, ale i cały budynek, którego jest częścią. Ważne, by nasz budynek był należycie zadbany, szczególnie jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego.
Jakie remonty były przeprowadzone w ciągu ostatnich 10 lat:
- remont dachu
- klatki schodowej
- elewacji (czy jest ocieplenie)
- instalacji wod-kan
- instalacji elektrycznej
- instalacji gazowej
- instalacji grzewczej
- piwnice
- balkony
- drzwi wejściowe
- otoczenie budynku
- fundamenty – np. osuszanie i położenie izolacji
7. Sąsiedztwo.
To punkt, który chyba najtrudniej sprawdzić, bo nie dowiemy się jakich mamy sąsiadów, zanim z nimi nie zamieszkamy w jednym budynku. Ale jest kilka rzeczy, które możemy sprawdzić:
- czy mieszkają w budynku dzieci i w jakim są wieku?
- czy są pustostany?
- czy mają zwierzęta? (czy np. jest to duży pies)
- czy są „normalni”? (czyli jak do nich zapukasz, to czy otworzą drzwi i chętnie porozmawiają)
- w jakim są wieku?
- czy dbają o otoczenie swojego mieszkania – np. o korytarz?
- czy na balkonach nie ma niczego dziwnego, co mogłoby być kłopotliwe dla Ciebie? (np. gołębnik)
8. Rozkład mieszkania.
To dość oczywiste, ale trzeba o nim wspomnieć. Nie tylko metraż, czy wysokość są ważne, ale także to, jak te metry są dla nas dostępne:
- czy do każdego pokoju da się wejść z korytarza?
- czy pokoje są ustawne – czy mają ściany wolne od drzwi i okien?
- czy kształt pokoju jest wygodny? – długie i wąskie pokoje nie są zbyt ustawne.
- wielkość kuchni i jej usytuowanie w stosunku do jadalni/salonu/pokoju dziennego – czy np. trzeba daleko nosić naczynia.
- pokój dziecięcy – czy da się go podzielić w razie powiększenia się rodziny.
- czy mieszkanie jest jasne, szczególnie w tych godzinach, w których najczęściej w nim przebywasz?
- odległość łazienki od sypialni? – a może są dwie łazienki?
- czy toaleta jest razem z łazienką, czy są to dwa osobne pomieszczenia? (przy dzieciach warto je mieć oddzielnie)
- czy najważniejszy pokój (np. pokój dzienny/salon) są wystarczająco duże, by przyjąć gości?
- czy sypialnia jest tak usytuowana, by nasi goście nie musieli przez nią przechodzić?
- czy toaleta jest tak umieszczona, by komfortowo można z niej było korzystać? – bliskość toalety i jadalni, może stanowić pewien dyskomfort.
9. Inne.
Jest jeszcze kilka innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
- dostępność określonych mediów – czy nasz dostawca internetu, TV, telefonu jest obecny w tym budynku?
- wykończenie mieszkania – jeśli nie planujemy dużego remontu na starcie, to czy mieszkanie jest w takim stanie, by dało się z niego korzystać już teraz?
- od kiedy mieszkanie jest dostępne? – czy będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do przeprowadzki (sprzedaż poprzedniego mieszkania, załatwienie transportu czy kredytu)?
- czy meble i sprzęt AGD są wliczone w cenę?
- czy meble zabierze ze sobą obecny właściciel, jeżeli ich nie chcemy? – nie będziemy mieli z nimi problemu w przypadku, gdy przed wprowadzeniem zechcemy zrobić remont lub urządzić mieszkanie po swojemu.
- czy podpisujemy umowę z zaliczką, czy z zadatkiem? – jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami.
- aktywność górnicza, bliskość fabryki, toksyczność powietrza, pobliskie wysypisko śmieci, itp.
- bliskość do stadionu – czasem może być nieciekawie, jeśli mieszkamy zbyt blisko.
- dostępność miejsc parkingowych – może da się dokupić garaż lub wynająć miejsce w parkingu podziemnym?
- obecność pubu/baru w pobliżu lub bezpośrednio w lokalach w budynku – pijani ludzie zwykle robią dużo hałasu i często załatwiają swoje potrzeby dokładnie w tym miejscu, w którym w danej chwili przebywają ;)
- widok z okna
- odległość do śmietnika – muchy i smrodek nie są przyjemne!
To tyle! Jeżeli znacie jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, dajcie znać w komentarzu, a być może dopiszę je do listy.
Życzę, by Wasze mieszkanie było takie, jak sobie wymarzyliście
Michał Cieślak
Warto dodać iż należy spojrzeć przed zakupem mieszkania w Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (wypis i wyrys można za niewielką opłatą otrzymać w urzędzie miejskim). Jeżeli istnieją zobaczymy jakie inwestycje szykują się w naszej okolicy, jeżeli ich nie ma trzeba wziąć pod uwagę, że na podstawie Decyzji o Warunkach Zabudowy mogą wybudować nam na najbliższej wolnej działce 12 piętrowy blok, albo fabrykę, czy hipermarket.
Okna NIE powinny być skierowane na północ, gdyż będziemy mieli mały dostęp światła!! Od strony wschodniej słońce będzie nam grzało do południa, od zachodniej wieczorami.
Warto spojrzeć jaki cień rzucają pobliskie budynki i czy nie będziemy mieć słońca wpadającego jedynie przez godzinę, gdyż kupiliśmy mieszkanie naprzeciwko wielopiętrowca w lecie, a zimą kąty padania są całkowicie inne.
Warto też spojrzeć na mapy hydrograficzne (dostęp jest też w internecie) ze względu na to, że płytkie zaleganie wód gruntowych zagwarantuje nam zalewanie piwnic i wilgoć.
A przede wszystkim NALEŻY DOWIEDZIEĆ SIĘ, czy nasze mieszkanie nie będzie na terenie zalewowym!! Jeżeli osiedle na mapie jest wybudowane na obszarze przed pierwszą poziomicą (10m) od rzeki to będziemy mieli w 100% prędzej czy później POWÓDŹ!! A w przypadku powodzi nie działa większość ubezpieczeń!!
MYŚLMY ZANIM KUPIMY MIESZKANIE Z KREDYTEM NA 20 LAT !!
Bardzo dobry i merytoryczny komentarz. To są aspekty, których nie poruszyłem, a w niektórych sytuacjach, też jak najbardziej są istotne.
nieźle zerżnięte z http://blog.miesz.co/lista-ponad-100-rzeczy-do-sprawdzenia-w-ogladanym-mieszkaniu/
Nie zerżnięte, bo tego, co podałeś link, w życiu nie widziałem. Pisałem to tylko i wyłącznie, bazując na moich własnych doświadczeniach. Myślę, że gdybyś dokładniej wniknął w treść, to zauważyłbyś różnicę w tych tekstach.
Nie mniej, dziękuję za komentarz i życzę bardziej pozytywnego nastawienia do świata i ludzi, bo w tej chwili w pierwszym zdaniu, jakie do mnie skierowałeś, oskarżasz mnie o rżnięcie – gdybyś był kobietą, to może bym zrozumiał ;)
Bardzo wazne sa tez sprawy budowlane – metoda, jaka stawiano blok lub dom, zeby nie mieszkac w fontannie. Okolica jest wazna, zdecydowanie latwiej kupic mieszkanie w mniejszym miescie. Taniej i wszedzie blisko.